Życie królowej Bony Sforzy

Historia w polskim wydaniu to lata wojen, politycznych rozgrywek i utarć, które doprowadziły do tego, że w czasach obecnych żyjemy w kraju demokratycznym, gdzie w dużej mierze każdy decyduje o sobie

Historia w polskim wydaniu to lata wojen, politycznych rozgrywek i utarć, które doprowadziły do tego, że w czasach obecnych żyjemy w kraju demokratycznym, gdzie w dużej mierze każdy decyduje o sobie. Zawsze należy znać historię swojego kraju. Może nie muszą to być wszystkie fakty historyczne, jednak znajomość najważniejszych wydarzeń jest konieczna. W końcu warto wiedzieć, kiedy rozgrywały się walki o wolność naszego kraju i kto ginął za to, że dzisiaj nie znajdujemy się pod panowaniem innych państw. W każdym razie historia ma nam do pokazania wiele swoich twarzy. Można o niej przeczytać w wielu książkach. Jeżeli ktoś lubi takie książki, to koniecznie powinien zapoznać się z tym co Renata Czarnecka ma nam do zaproponowania. Na rynku ukazała się właśnie książka pt.”Pęknięte królestwo. Ostatni Jagiellonowie“.

Wpływ na dworze królewskim

Bona Sforza to jedna z takich postaci, która dała o sobie znać nie raz w historii naszego kraju. Królowa matka, która nie raz chciała wywrzeć wpływ na swojego syna Zygmunta Augusta nie miała szans na to, aby wywierać bezpośredni wpływ na Polskę i na całe królestwo. Chciała jednak to robić przy pomocy swojego syna, który miał się jej słuchać. Jednak czy tak było naprawdę? Nie. Otóż znany nam z historii Polski Zygmunt August miał swoje spojrzenie na świat, co ujawnił między innymi tym, że na swoją małżonkę wybrał kogoś zupełnie innego. Po śmierci Barbary Radziwiłłówny Bona Sforza powraca na Wawel chcąc doprowadzić do połączenia dynastii Jagiellonów i Walezjuszy. Uważała ona, że Habsburgowie to wrogowie jej rodziny. Z kolei Zygmunt August twierdził inaczej wybierając sobie na drugą małżonkę Katarzynę Habsburżankę. Bona była załamana wyborem syna.

Pułapka na królową


Bona widząc wybór syna postanawia udać się do swojego dziedzicznego księstwa w Italii na stałe zostawiając Wawel daleko ze sobą. Tym razem jednak syn chce uniemożliwić jej wyjazd z Polski. Czy mu się to uda? Gian Lorenzo Pappacoda będący już od wielu lat wiernym dworzaninem Bony robi wszystko, aby jego pani mogła wyjechać do swojej ukochanej Italii. Bona Sforza cieszy się, że ma przy sobie tak wiernego sługę. Czy jednak w porę zauważy, że Gian Lorenzo zastawia wokół niej mroczne sidła? “Pęknięte królestwo. Ostatni Jagiellonowie” Renaty Czarneckiej to opowieść o ostatnich latach panowania Bony Sforzy. Czy zgorzkniała królowa, która zawsze chciała postawić na swoim wyjechała? Czy jednak wpadła w pułapkę zastawiona przez dworzanina? Jaką rolę w tym wszystkim odegrał jej ukochany syn Zygmunt August? Książka udzieli nam odpowiedzi na wszystkie pytania.